Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest zadaniem trudnym i odpowiedzialnym. Nie każdy nadaje się do prowadzenia i zarządzania firmy. Jednak posiadanie własnej działalności ma także trochę plusów. Przede wszystkim daje pewien rodzaj wolności. Właściciel firmy nie posiada szefa, który mówiłby mu, co ma robić. Ponadto właściciel firmy decyduje o tym kiedy pracuje, z kim.
Własna firma
Prowadzenie własnej firmy daje również pewne przywileje, których nie posiadają osoby fizyczne. Jednym z ciekawszych przywilejów właścicieli firm jest możliwość wzięcia różnych rzeczy w leasing. Bardzo często osoby prowadzące firmę wykorzystują możliwość leasingowania samochodu, który wykorzystują jako firmowy, bądź jako własny. Oczywiście w leasing można także brać różny sprzęt, taki jak komputery, maszyny, czy oprogramowanie.
Leasing się opłaca
Umowa leasingowa często jest porównywana z kredytem bankowym. Przedsiębiorca ma jednak wybór i najczęściej wybiera leasing. Leasing jest to pewnego rodzaju wypożyczenie danej rzeczy. Leasingodawca udostępnia swoją własność, na rzecz leasingobiorcy. Osoba, która bierze coś w leasing decyduje się opłacać każdego miesiąca ustalone raty leasingowe. Umowa leasingowa zawierana jest na określony czas. W przypadku samochodów bardzo często jest to okres trzech lat. W czasie tych trzech lat leasingobiorca opłaca utratę wartości samochodu, który wziął w leasing. Natomiast po skończonym okresie leasingowania przedsiębiorca ma wybór. Może on wykupić samochód na własność albo może go po prostu oddać i na przykład wziąć nowy samochód w leasing.
Zalety leasingu
Leasing posiada naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim przedsiębiorca może mieć nowy samochód, na którego zakup za gotówkę raczej nie mógłby sobie pozwolić. Ponadto leasingobiorca może wliczać raty leasingowe jako koszt uzyskania przychodu w swojej działalności gospodarczej. Tak naprawdę do jest główną zaletą leasingu i główną jego przewagą nad kredytem bankowym.
Możliwość wliczenia pieniędzy przeznaczanych na opłacenie samochodu, zmniejsza podatek, który przedsiębiorca musi zapłacić do urzędu skarbowego. Wzięcie samochodu w leasing najczęściej jest dość dobrze ubezpieczone, dlatego też ewentualna stłuczka, czy większe szkody samochodu zostaną pokryte z tych ubezpieczeń.
Leasingowanie samochodu to świetna metoda zarówno na zakupienie floty firmowej, jak też na zakup samochodu, który będzie służył jako prywatny. Warto wiedzieć, że od przyszłego roku zmieniają się nieco przepisy dotyczące leasingu i nie będzie można odliczać kosztów leasingu od pewnej kwoty wartości samochodu, jednak leasing nadal będzie opłacalny i bez wątpienia mnóstwo przedsiębiorców będzie z niego korzytać.