Kredyt w dzisiejszych czasach jest formą bez której ciężko się obejść, jeżeli myślimy o większych inwestowaniu, czy rozwojowi naszej firmy, gospodarstwa. Aby kredyt stał się faktem dokonanym należy zawrzec umowę między kapitałodawcą, a kapitałobiorcą, czyli krótko mówiąc między bankiem a daną osobą (która może reprezentować wyłącznie siebie lub całe przedsiębiorstwo/firmę).
Umowa kredytowa jest dużo bardziej skompilkowana niż umowa zawierana podczas pożyczki krótkoterminowej, tzw. chwilówki – często umowy te wymagają jedynie dostępu do dowodu osobistego. Kredytobiorca podpisując umowę zobowiążuje się do wykorzystania pożyczki zgodnie z celem jaki przedstawił oraz zwrócenia jej w określonym terminie wraz z naliczonymi odsetkami i prowizją. Kredytobiorca również w trakcie podpisywania umowy kredytowej, wybiera w jakiej formie chce przyjąć pożyczkę, czy ma być to gotówka czy też przelew na konto. Ważnym krokiem jest rozsądny wybór odpowiedniej waluty w której będziemy spłacać kredyt. Przy staraniu się o pożyczkę, jednym z ważniejszych punktów, które są brane pod uwagę i decydują o tym, jak wysoka kwota będzie mogła być nam przyznana, to nasza zdolność kredytowa. Banki wymagają dostarczenia przez nas dokumentów świadczących o naszej zdolności kredytowej, jest to ich forma zabezpieczenia przed niezdolnością do spłaty kredytu. Jeśli zdolności tej nie posiadamy, kredytodawca najczęściej odmawia udzielenia nam pożyczki lub też – rzadziej – stawia dodatkowe wymagania w umowie.
Do zdecydowania się na odpowiedni kredyt, potrzeba czasu oraz idywidualnego podejścia kredytodawcy do kredytobiorcy. To jest z wielu możliwości spersanolizowanych opcji kredytowych musi dobrać dla nas lub naszej firmy jeden odpowiedni. Kredyty, które są stworzone dla osób prywatnych można podzielić na: kredyty gotówkowe, bezgotówkowe, budowlane ( przeznaczone na budowę), hipoteczne ( do kupna nieruchomości), konsolidacyjne ( przeznaczone głównie dla osób, które zaciągneły wiele kredytów – kredyt ten umożliwia połączenie ich w jeden), refinansowane, czy odnawialne. Natomiast kredyty dla firm/przedsiębiorstw dzielą się między innymi na: kredyty obrotowe ( mające na celu aktualne wydatki firmy; może on być odnawialny lub nie), kredyty inwestycyjne ( skupiające się na inwestycjach firmy), kredyty na inwestycje wskazane czy kredyty krótkoterminowe w rachunku bieżącym.