Kredyt a pożyczka
Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia kredytu i pożyczki. O ile ma to na celu jedynie zobrazowanie samego faktu przekazania do dyspozycji pewnej puli środków pieniężnych, nie mamy nic przeciwko. Jednakże w sytuacji kiedy oba pojęcia mają być rozumiane dosłownie i zgodnie z przepisami prawa, nie mogą być stosowane zamiennie. Podstawową róznicą jest to, że kredytu może nam udzielić wyłącznie bank lub SKOK. Pożyczki mogą udzielić nam wszelkie instytucje pozabankowe, które są właścicielem pożyczanych pieniędzy, czyli także osoby fizyczne. Nie inaczej jest w przypadku kredytu konsolidacyjnego i pożyczki konsolidacyjnej. Rożnica polega dokładnie na tym samym.
O kredyt konsolidacyjny będziemy starać się w banku, a o pożyczkę konsolidacyjną możemy wystąpić do instytucji pozabankowej.
Kredyt konsolidacyjny
O kredyt konsolidacyjny możemy starać się w przypadku kiedy na swoim koncie mamy jakieś zobowiązania w postaci pożyczek, kredytów, chwilówek, debetów na karcie kredytowej itd. Konsolidacja ma bowiem za zadanie połączyć nasze aktualne zadłużenie w jeden kredyt.
Poza celem kredytu konsolidacyjnego droga jaką musimy przejść aby go uzyskać nie różni się od normalnego postępowania w sprawie udzielenia kredytu banku. Ten również przyznawany jest na wniosek. Bank następnie ocenia naszą zdolność kredytową, czyli sytuację finansową oraz historię kredytową w BIK. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, poza podstawowymi dokumentami będą nam potrzebne także informacje o stanie naszego zadłużenia, z każdego banku i firmy, w której mamy zobowiązanie. Jak doskonale wiecie na naszą zdolność kredytową wpływa także wysokość naszych zobowiązań. Ze względu na posiadane zadłużenie droga do uzyskania kredyt nie będzie łatwa. Bank może poprosić w tym przypadku o dodatkowe zabezpieczenie np. w formie ustanowienia hipoteki na jego rzecz. Warto także wiedzieć o tym, że znacznie większe szanse mamy na uzyskanie kredytu konsolidacyjnego kiedy staramy się o niego za pośrednictwem profesjonalnego doradcy kredytowego, który ma niezbędną wiedzę i doświadczenie, ale i ma możliwość prowadzenia negocjacji z osobą decyzyjną w banku. Jego ugruntowana pozycja na rynku daje nam szansę na wynegocjowanie indywidualnych warunków kredytowania, niedostępnych w przypadku samodzielnej wizyty w placówce banku.
Pożyczka konsolidacyjna
Pożyczka konsolidacyjna, tak jak kredyt konsolidacyjny przeznaczona będzie na pokrycie naszego aktualnego zadłużenia, a w zamian będziemy mieli do spłaty, w tym przypadku, jedną ratę pożyczki konsolidacyjnej. Różnica polega na tym, że o udzielenie pożyczki konsolidacyjnej będziemy starali się w instytucji pozabankowej. To co daje jej przewagę nad kredytem konsolidacyjnym to stopień sformalizowania. Chcąc nie chcąc musimy przyznać, że instytucje prywatne wymagają znacznie mniej dokumentów. Co więcej w instytucji pozabankowej możemy starać się o pożyczkę konsolidacyjną bez zaświadczeń. Oznacza to, że otrzymamy ją niezależnie od naszej zdolności kredytowej. Wysokość pożyczki konsolidacyjnej będzie zależna od wysokości naszego zabezpieczenia np. wartości nieruchomości, ziemi czy samochodu. Właśnie z tego powodu osoby zadłużone, starające się o kredyt konsolidacyjny na własną rękę, szybko rezygnują i udają się do firmy prywatnej. Zwyczajnie nie wiedzą, że pomóc może pośrednik kredytowy. Tutaj bowiem zalety pożyczki konsolidacyjnej się kończą.
Kredyt konsolidacyjny a pożyczka konsolidacyjna
Przede wszystkim powinniśmy wybrać kredyt konsolidacyjny w banku dlatego, że jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Sami widzimy jak na rynku szybko pojawiają się nowe i w równie szybkim tempie znikają kolejne firmy pożyczkowe. Osobiście nie dążymy zaufaniem takich instytucji. Po drugie kredyt konsolidacyjny będzie tańszy niż pożyczka konsolidacyjna. Ryzyko jakie ponoszą firmy prywatne udzielając pożyczki bez zaświadczeń jest dobrze wyceniona, a koszt ponosi pożyczkobiorca.
W przypadku gdy spóźnimy się ze spłatą raty, w przypadku pożyczki konsolidacyjnej odsetki są dużo wyższe. Ze względu na wyższy koszt pożyczki konsolidacyjnej, ta sama kwota w porównaniu z kredytem konsolidacyjnym, będzie opatrzona wyższą ratą bądź dłuższym okresem kredytowania.