Leasing operacyjny korzyści finansowe dla przedsięborców

Leasing cieszy się w Polsce sporą popularnością. Najczęściej za jego pomocą przedsiębiorcy finansują flotę swych pojazdów. Warto przyjrzeć się bliżej tej umowie, aby dowiedzieć się jakie są jej najważniejsze cechy oraz jakie korzyści niesie dla osób prowadzących własną firmę.

Co to jest leasing?

Słowo leasing pochodzi z języka angielskiego i oznacza nająć coś lub wydzierżawić. Leasing jest więc formą umowy, w której leasingodawca decyduje się oddać w użytkowanie pewną rzecz leasingobiorcy. W zamian za to leasingobiorca musi ponosić opłaty w postaci ustalonych wcześniej rat. W literaturze wyróżnia się różne rodzaje leasingu tj. leasing operacyjny oraz finansowy. Jeśli chodzi o Polskę to zdecydowana większość umów zawierana jest w oparciu o leasing operacyjny, który dla przedsiębiorców niesie kilka korzyści.

Korzyści finansowe z leasingu operacyjnego

Wpisując w wyszukiwarkę internetową tekst: leasing operacyjny korzyści finansowe dla przedsiębiorców, można szybko dowiedzieć się dlaczego umowy leasingowe cieszą się taką popularnością. Przede wszystkim są one tanim sposobem na sfinansowanie rzeczy potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstwa. Najłatwiej przedstawić to na przykładzie samochodu. Pragnąc znaleźć środki na zakup auta, przedsiębiorca może udać się do banku i poprosić o kredyt. Jeżeli posiada zdolność kredytową zostanie mu przedstawiona oferta. Niestety, zazwyczaj oprocentowanie kredytu wynosi obecnie kilkanaście procent. W przypadku leasingu, jego oprocentowanie to często zaledwie kilka procent. Różnica jest więc spora i odczuwalna.

Leasing operacyjny niesie również dla przedsiębiorców spore korzyści finansowe. Biorąc samochód np. w leasing, jego właścicielem nadal pozostaje leasingodawca. Przedsiębiorca może jednak w koszty działalności swojej firmy wrzucić całą ratę leasingową, którą płaci. Kosztem będzie również opłata wstępna leasingu oraz odsetki. Co ważne w związku z tym, że przedsiębiorca nie jest właścicielem, a jedynie użytkownikiem danego przedmiotu, nie musi od razu płacić za niego podatku VAT. Jego spłata może być rozłożona w czasie, co jest niewątpliwą korzyścią dla przedsiębiorców.

Z leasingu operacyjnego często korzystają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych. Jeżeli ich firma generuje spore przychody, to zawarcie umowy leasingowej pozwoli wygenerować koszty. Dzięki temu zysk końcowy jest mniejszy, a więc podatek do odprowadzenia niższy. Jest to sprytny sposób, który pozwala oszukać nieco system podatkowy, oczywiście zgodnie z przepisami prawa.