Leasing konsumencki staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju. Umożliwia nam on otrzymanie samochodu w użytkowanie nawet wtedy, jeśli nie posiadamy własnej firmy, nie prowadzimy działalności gospodarczej i nie jesteśmy przedsiębiorcą. Podpisywanie umowy jest dosyć proste, na początku musimy dokonać wpłaty początkowej, choć nie zawsze jest taki obowiązek. Czasami leasingodawca nie wymaga od nas, byśmy taką wpłatę wnosili, choć tutaj większą szansę mamy gdy jest to przedłużenie umowy. Leasing charakteryzuje się też tym, że po zakończeniu okresu umownego samochód powinniśmy wykupić, dopłacając różnicę pomiędzy jego wartością rynkową a kwotą, która już uzbierała się przez okres użytkowania. Jednak nie zawsze leasing samochodowy wymaga od nas wykupu auta na koniec. Jeżeli podpisujemy nową umowę, to możemy auto zwrócić i otrzymać zupełnie nowe, na kolejny okres umowny. Wtedy musimy jedynie dokonać ponownej wpłaty początkowej i to wszystko.
Jednak w leasingu samochodowym nie to jest najważniejsze, tylko czas na jaki podpisujemy umowę. Od tego będzie bowiem zależeć to, ile lat będziemy korzystać z danego auta, jaki otrzymamy limit kilometrów, a przede wszystkim ile będzie wynosić wpłata początkowa, a także inne rata miesięczna. Tutaj bardzo ważne jest, by omówić z leasingodawcą warunki i wybrać najlepszą dla nas opcję. Zasadniczo wygląda to tak, że biorąc leasing samochodowy na dłuższy okres czasu mamy niższą miesięczną opłatę, a także wpłata początkowa wynosi mniej. Natomiast otrzymujemy większy limit kilometrów. Deklarując, że na przykład przez rok będziemy przejeżdżać 20 tysięcy kilometrów, to możemy dostać leasing 5-letni i limit 100 tysięcy km. Tak więc gdy umowa się zakończy, auto będzie jeszcze w miarę nowe. Możemy wtedy zdecydować się na wykup, jeśli chcemy zakończyć leasing, lub też chcąc podpisać kolejną umowę z tym samym leasingodawcą, po prostu zwrócić auto i otrzymać następne na podobny okres czasu.
Jeśli chodzi o limit kilometrów, to zazwyczaj jest on ustalany na tyle wysoko, że trudno go przekroczyć. Jeśli jednak to nam się zdarzy, to mamy różne opcje by rozwiązać tą sytuację. Zazwyczaj leasingodawca ustala opłatę za każdy dodatkowy kilometr, na przykład 50 groszy. Nie jest to dużo, więc na pewno nie zbankrutujemy z powodu złamania limitu. Leasing samochodowy umożliwia też podniesienie miesięcznej opłaty w trakcie jego trwania, w zamian za otrzymanie dodatkowe limitu kilometrów. Wszystko zależy od tego jak umówiliśmy się z naszym leasingodawcą, dlatego warto wybrać mądrze ofertę z której skorzystamy. Warto przejrzeć różne opcje, dokładnie przebadać rynek leasingowy.
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na temat leasingu samochodowego, to odwiedź stronę: https://www.getinleasing.pl/samochody-osobowe.html