Zakładanie spółki wielu osobom wydaje się czymś poza ich zasięgiem. Szczególnie dotyczy to spółek kapitałowych jak np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Kojarzy się to z koniecznością wniesienia wysokiego kapitału. Posiadanie wspólników też wydaje się problematyczne. A jednak założenie spółki z o.o. jest w zasięgu każdego, kto planuje rozpocząć działalność gospodarczą. Wymagany kapitał to nie jest duża kwota. Co do wspólników natomiast, to niekoniecznie muszą być.
Spółka z o.o. – wymagany kapitał
Zgromadzenie sumy niezbędnej do zarejestrowania spółki dla większości osób nie będzie problemem. Obecnie kwota ta to 5 tysięcy złotych. Tyle powinien wynosić minimalny kapitał firmy. Może być też wyższy. Minimalna wymagana kwota jest niewielka, dzięki temu nie ma bariery finansowej dla kogoś, kto chce założyć spółkę. Taką kwotę można zgromadzić, a i nie zawsze jest to suma, którą musi wygospodarować jedna osoba. Zazwyczaj założenie spółki z o.o. planuje się w dwie czy w kilka osób. Każdy wspólnik wnosi do majątku firmy część tej kwoty. 5 tysięcy złotych to minimum. Górna granica nie jest oznaczona.
Możliwość założenia spółki z o.o. bez wspólników
Kiedy ktoś nie chce mieć wspólników w swojej działalności, to zwykle myśli o jednoosobowej działalności gospodarczej. Można jednak i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością założyć w jedną osobę. Pod względem formalnym nic nie stoi na przeszkodzie. Wiąże się to z dwoma negatywnymi aspektami, ale jest też plus, że działa się samodzielnie. Można realizować własne pomysły. Nie trzeba iść na kompromis w podejmowaniu decyzji czy działań. Słabą stroną takiego wyboru jest konieczność wniesienia całej kwoty przez jedną osobę. Nie jest to problem, bo kwota jest mała. Poważniejszym negatywnym aspektem jest konieczność odprowadzania składek ZUS. Jeśli na założenie spółki z o.o. decydują się minimum dwie osoby, to tej konieczności nie ma. Dla firmy oznacza to poważne oszczędności.
Jednak składki ZUS to i pewne korzyści, więc i ten aspekt, choć poważniejszy, nie dla każdego będzie czynnikiem zniechęcającym do założenia jednoosobowej spółki.
Choć są korzyści z posiadania wspólników, to można rozpocząć działalność i bez nich. Odpada więc jedna z najważniejszych przeszkód do rozpoczęcia działalności w formie spółki. Dla wielu osób byłaby to poważna przeszkoda. Wymagany kapitał to nie jest duża kwota jak na kogoś, kto rozpoczyna biznes. Jeśli początkujący biznesmen uzna, że taka forma prowadzenia biznesu mu się opłaca, to nie napotka poważniejszych przeszkód. Prowadzenie takiej firmy nakłada większe obowiązki niż przy jednoosobowej działalności. Są jednak i z tego ważne korzyści.